Rgs 30

Kaip ir buvo galima tikėtis, studijos įsivažiavo ir laiko rašyti dienoraštį nelabai atsirado. Taip pat rašyti neskatino ir komentarų nebuvimas, nes kai sulauki atsiliepimų ar pasiūlymų gali lengviau įvertinti savo atliktus darbus ar sužinoti, kur link reikėtų tobulėti. Dėl laiko stokos aprašysiu pagrindinius įvykius per šias savaites.

Na visų svarbiausias tai turbūt būtų atranka į DoO – Days of Opportunities ( Karjeros dienos) komandą. Atranka tikrai buvo neeilinė, nes tokią užduotį teko vykdyti pirmąkart gyvenime… Pradžioje standartiški klausimai apie asmenines savybes, keletas kūrybiškų klausimų ir galiausiai užduotis: paskambinti bendrovei ir įsiūlyti jų sugalvotą – vitaminizuotos trašos žuvims: Norvegiškos, Kaina -149 Lt, užtenka mėnesiui, pritraukia žuvis spistis pabarstymo vietose… Na ir davė krūvą lapų su bendrovių rekvizitais. „Telefonas ant sienos. Sėkmės“. Vat čia tai rimtas interviu :)

Buvo ir AIESEC prezentacija, trumpai papasakojo kokios galimybės mūsų laukia įstojus, kuo galime prisidėti ir t.t. Dauguma lietuvaičių nusprendė aplikuoti kitais metais, nes šiais turime daugybę galimybių pasireikšti mūsų „mokyklėlėje“.

Investicinis fondas ( iFund) pravedė pirmą seminarą tema susipažinimas su finansų rinkomis. Tiesa pasakius buvau sužavėtas tokiu trumpu (45min) pristatymu, kurio metu informacijos buvo pateikta daugiau nei tikėjausi. Sugebėjo minimaliai pristatyti future’us, option’us, svertą, FX rinką ir daugelį kitų dalykėlių. Vadinasi, ateityje galima tikėtis tikrai daug žadančių paskaitų:)

Taip pat turėjau proga patobulinti šnekėjimo prieš publiką įgūdžius, nes turėjom dvi prezentacijas: savos verslo idėjos ir kompanijos reporto pristatymą.  Antroji sekėsi geriau, nepaisant to, kad šią prezentaciją vertins ir anglų departamentas.

40 savaitė

Pradėdamas rašyti šį įrašą galvojau, kad apžvelgsiu tik 38 ir 39 savaitės įvykius, bet dėl įtempto grafiko nusprendžiau apžvelgti iškarto ir 40. Taigi, savaitė prasidėjo EBP egzaminu, kurį turėčiau išlaikyti, nes klausimai nebuvo sunkūs. Įkyriausias dalykas buvo skaičiuoti break-even (lūžio taškus?) taškus be skaičiuotuvo, kai skaičiai buvo griozdiški (pvz.: 65132*0.12*0.4*80 ).

Na o po egzamino prasidėjo intensyvus kelių savaičių kursas – sąskaityba/buhalterija (financial accounting). Kursas man patinka, tik nepatinka tai, kad po dviejų savaičių instensyvaus kurso bus egzaminas, o per tas dvi savaites turėsim dar tris egzaminus :)) Tad laisvo laiko lieka labai mažai.

Šiandien apdovanojo pelningiausias ir kreatyviausias verslo idėjas apie kurias aprašysiu kitoje žinutėje (kai tik atsiras minutėlė laiko). Ryt sudalyvausiu seminare „The US Bailout Plan: Is the sky really falling?“, ketvirtadienį iFund’as praves antrą paskaitą apie akcijų rinkas, parašysiu anglų egzaminą, ir penktadienį tikriausiai mus pakrikštins iš pagrindų, nes nuo pirmadienio prasidėjo užduoties ir jeigu neįvykdai jų – tave išpaišo/išdažo ir t.t. O dabar einu sudarinėti balansų lentelių, nes kaip sakoma: „Balance sheet does not always balance“ :)

Rgs 26

Kadangi negaliu pasigirdi genialia atmintim, užsirašau ateityje galinčius praversti konceptus. EBP (SSE Riga) kurso metu teko skaityti ir naudoti kelis skirtingus verslo analizavimo metodus: SWOT, PEST, PRIME. Visi šie metodai yra tarpusavyje susiję ir panašus, todėl nusprendžiau aprašyti kiekvieną iš jų, bei paaiškinti galimą metodų panaudojimą. Visi viršuje paminėti akronimai pateikti eilės tvarka.

SWOT analizė yra naudojama strateginiam įmonės planavimui vertinant Strenghts(Stiprybės), Weaknesses(Silpnumai), Opportunities(Galimybės) ir Theats(Grėsmės). SWOT lietuviškas atitikmų būtų – SSGG, bet angliškas akronimas skamba patraukliau. Įvertinus visus šiuos faktorius galima imtis atitinkamų veiksmų – stiprybės turi būti sustiprintos, o silpnosios vietos turi būti paverstos į stipriases. Analizės metu nagrinėjami vidiniai ir išoriniai veiksniai, kurie verslui gali būti naudingi arba nepalankūs. SWOT analizė dažniausiai atliekama jau veikiančiai įmonei, norint pagerinti jos efektyvumą, tačiau ją taip pat galima naudoti naujos rinkos ar produkto įsivertinimui.

http://en.wikipedia.org/wiki/SWOT_analysis

SWOT analizės vizualizaciją pasiskolinau iš Wikipedijos.

Strenghts (Stiprybės) – vidinis faktorius: organizacijos bruožai, kurie gali būti naudingi siekiant tikslo.
Weaknesses (Silpnumai) – vidinis faktorius: bruožai, kurie gali būti žalingi visai organizacijai.
Opportunities (Galimybės) – išorinis faktorius, kuris gali būti naudingas siekiant tikslo.
Theats (Grėsmės) – išorinis faktorius, kuris gali tapti barjeru jūsų bendrovei.

PEST analizė dažniausiai atliekama ruošiantis kurti įmonę užsienio šalyse ar plečiantis į kitas rinkas, bei norint nustatyti šalies makro aplinką. Ši analizė taip pat yra naudinga strateginio planavimo priemonė, kuri gali leisti suprasti rinkos augimo ir kritimo veiksnius, verslo poziciją, potencialias ir tiesioginiais operacijas. Už akronimo PEST stovi Polical (Politiniai), Economical (Ekonominiai), Social (Socialiniai) ir Technological (Technologiniai) požymiai.

PEST:
P – politiniai veiksniai gali turėti didelį poveikį jūsų verslo reguliavimui, bendram vartojimui ir kitiems verslams. Verta apsvarstyti ar padėtis šalyje yra stabili, koks yra mokesčių lygis ir galiausiai koks valdžios požiūris į ekonomiką.
E – ar atsirastų norinčių eiti į rinką, kur ekonomika krenta jau kelis metus ir nesimato jokių prošvaisčių ? Todėl vertėtų pagalvoti apie infliaciją ir palūkanų normą šalyje, išlaidas vienam gyventojui, BVP augimo perspektyvas.
S – skirtingose šalyse socialiniai ir kultūriniai veiksniai įmones paveikia skirtingai, ir dėl to yra svarbu, kad šis faktorius būtų apsvarstytas. Verta pagalvoti: pagrindinė religija, vartotojų pomėgiai, požiūris į ekologiškus produktus/paslaugas…
T – technologinis išsivystymas yra būtinas norint būti kompetentingam rinkoje. Naudinga pagalvoti ar įmanoma pagaminti produktus/paslaugas pigiai ir geros kokybės, ar siūlomi naujoviški produktai, ar praktikuojamas kitoks bendravimas su klientais.

PRIME analizė pasižymi savo dydžiu ir išsamumu. PRIME analizė taikoma naujai potencialiai idėjai įsivertinti. Šį žodį lengva įsiminti, nes pirmosios raidės atstoja pagrindines nagrinėjamas skiltis: Produktas (Product), Resursai (Resources), Individas (Individual), Rinka (Market) ir Ekonomika (Economics).
Kodėl verta atlikti PRIME analizę ? Pirmiausia, dėl to, kad nagrinėdami kiekvieną skilties punktą pastebėsite anksčiau nepastebėtų detalių ir galbūt pamatysite, kad jūsų svarstoma idėja turi daugiau neigiamų, negu teigiamų pusių. Žinoma, jeigu yra tikimybė mažą minusą ateityje paversti į pliusą – sunerimti neverta.


Rgs 18

Kuo toliau tuo dažniau galima pamatyti tokio tipo vaizdelių. Nusprendžiau ir aš pasilikti sau prisiminimą.

Šiandien OMX-V krito daugiau nei 3,65 proc. kas nėra tikrai nėra labai dažnas reiškinys mūsų seklioje biržoje. Na o mūsų tolimųjų kaimynų akcijų biržose indeksas OMXT nukrito daugiau nei 5 proc. ko man dar neteko matyti…

Tačiau gyvenimas nestovi vietoje, Amerikos rinkos jau spėjo sužaliuoti poto kai vyriausybė pristatė ilgalaikį gelbėjimosi planą.  S&P 500 indeksas pakilo 4.3 %, kai 68 kompanijų akcijų kaina pakilo daugiau nei 10 proc.  Vienas iš didžiausių JAV bankas – Wachovia Corp. sugebėjo pakilti net 59 proc., investicinis bankas Citigroup Inc.  +19 proc…

Atėjo laikas kentėti ir short seller’iams…

O tuo tarpu Rusijos rinkai pasisekė, nes valdžios įsakymu ji šiandien buvo uždaryta.

Rgs 15
Debatų klubas – Week 37
icon1 Justas | icon2 SSE | icon4 09 15th, 2008| icon3No Comments »

37 savaitė praslinko dar greičiau nei prieš tai buvusios, įsivažiavimas į mokslus įgauna pagreitį. Laisvo laiko vis mažėja, o apimtys didėja, deadline’ai (darbų atidavimo diena?) artėja. Mūsų smulkusis versliukas kruta, bet tai yra labiau laiko švaistymas nei verslas, nes per valandą maksimaliai gali gauti 1,6 Ls. (8 Lt.) esant tobuloms sąlygoms, kurių tiesiog nebūna. Tad praktika parodė, kad per valandą gali gauti max 3-4 Lt… Gerai, kad bent išlaidos minimalios.

Antradienį „Pause.MovieTime“ klubas rodė pirmą filmą šiais metais, kuris nebuvo labai įdomus – Hellboy. Po filmo buvo vadinamas „aptarimas“ su vyno taure. Tereikia tik geresnio filmo ir viskas būtų tobula, nes tai įėjimas nieko nekainuoja, Soros auditorija labai patogi, o ir vyno gali gauti gale :))
Trečiadienį buvo viešas debatų klubo pristatymas, auditorijai buvo pademonstruota kas yra debatai, antrakursiai ir trečiakursiai ginčijosi tema sado/mazo seksas. Vieni buvo už tai, kad tai turėtų būti uždrausta ir baudžiama už praktikavimą, kiti prieš. Buvo tikrai linksmi debatai.

Su keliais lietuvaičiais nusprendėm, kad lankyti matematikos seminarus (praktika) nėra labai tikslinga, nes jų metu tu nepasitikrini savo žinių, o tik nusirašai nuo lentos. Tad nusprendėm geriau spręstis grupelėmis. Tad savaitgalio vakarai ir puse nakties buvo praleisti prie matematikos. Šeštadienį užbaigėm 3h nakties, o Sekmadienį apie 4h, tiesa, sekmadienį ir įdomesnių dalykų nuveikėm ir visa tai susėję su „Lost and Found“ diena, apie kurią aprašysiu vėliau.

Rgs 5
DDB – Week 36
icon1 Justas | icon2 SSE | icon4 09 5th, 2008| icon3No Comments »

Net nepastebi kaip greitai bėga laikas, praėjo ir 36 savaitė. Prasidėjo matematikos kursas: dėstytojas toks geras atrodo, aiškina lėtai ir suprantamai. Pirmą paskaitą skaičiavom elementariausius dalykus, vėliau eisim prie rimtesnių. Teko kalbėtis su antrakursiais, tai kai kurie teigė, kad į matematiką buvo atėję tik pirmą ir paskutinę paskaitą. Na kiekvienam pagal gabumus:) Taip pat gavome pasirinkti papildomus kursus, pirmakursiams pasirinkimas nebuvo didelis: kalbos ir argumentavimo įgūdžiai (kuriuos veda debatų klubo vadovas). Pasirinkau rusų kalbą (pradedantiesiems), nes manau, kad tai gali praversti tiek gyvenant Latvijoje, tiek tolimesniame gyvenime ir argumentavimo įgūdžius, taip pat naudinga debatams.

Ketvirtadienį sudalyvavau debatų klube, norėjau išbandyti savo jėgas. Išbandžiau ir greitai pamačiau ko man trūksta ir ką reikės tobulinti, norint pasiekti geresnių rezultatų. Labai sužavėjo keli patyrę debatininkai: aiški, rišli ir nenutrūkstanti kalba.

Pristatė ir vieną pelningiausių renginių SSE Rygoje – Days of Opportunities (Karjeros dienos), siūlo neįkainojamos patirties organizuojant renginį, bei tiesiogiai bendraujant su kompanijomis. Kas man čia patiko, kad atranka rimtesnė, nei į praeitos savaitės klubus/veiklas, nes reikės nusiųsti savo CV ir motyvacinį laišką, o po to dar bus ir interviu. Visgi tik du žmonės bus priimti į pagalbininkus.

Na o penktadienį buvo kompanijų lankymas. Mūsų grupei papuolė kreatyvios reklamos kūrėjų agentūra – DDB. Pristatė savo bendrovę, parodė pagrindinius klientus, darbo principus, aprodė savo ofisą. O kodėl mes lankėm kompaniją ? Tikrai ne šiaip sau. Gavom neįprastą užduotį: sukurti verslo planą DDB Consulting. Turim laiko iki rugsėjo 22d.