Bal 26

Šį nuostabų savaitgalį nusprendžiau pagardinti senu, bet iš ties geru filmu – Wallstreet. Puiki proga filmą pažiūrėti „kitomis“ akimis, kadangi pirmąkart jį mačiau dar būdamas 15-16 metų, tad daugelio dalykų pilnai nesupratau. Filmo trukmė net dvi valandos, tad pasiruoškite lengvų užkandžių :)

RT

Filmo veiksmas vyksta New York’e 1980’aisiais. Pagrindinis herojus, Bud Fox, yra pasiryžęs padaryti betką, kad tik iškiltų investicijų srityje. Pavykus susitikti ir „įsiūlyti“ save stambiam Wallstreet’o žaidėjui, Gordon Gekko, Bud’is pradeda kilti karjeros laiptais naudodamasis vidine informacija prekyboje (inside trading), kurią gavo iš savo tėvo, kuris dirba ir dirba toje kompanijoje. Tuo tarpu Gekko yra dar žinomas kaip kontrolinių akcijų paketų pirkėjas (corporate raid).

Pasinaudodamas balsavimo teisėmis, jis stengiasi padidinti akcijų vertę vienu iš šių būdų: pakeisdamas aukščiausio lygio vadovus, mažinant operacijas, apkarpant biudžeto išlaidas ar tiesiog likviduojant kompaniją. Bud’is turėdamas vidinės informacijos pasiūlo Gekko nusipirkti dalį akcijų ir taip pasipelnyti iš galimybės plėsti verslą, nes įmonei grąžinama teisė vykdyti vieklą, o taip pat ir gautos nuolaidos iš profesinės sąjungos. Tačiau tuo tarpu Gekko nusprendžia įsigyti kontrolinį paketą ir parduoti visą įmonės turtą ir pasipelnyti iš didelių atidėjimų pensijų fondams, kurie numatomi panaudoti esamiems darbuotojams. O likvidavimas reikštų, kad visi įmonės darbuotojai liktų bedarbiais. Supratęs kad juo buvo pasinaudota ir visa kaltė dėl įmonės likvidavimo kristų ant jo pečių, Bud’is nusprendžia sutrukdyti šiam planui ir demaskuoti Gekko…

Veiksmas tęsiasi…

Bal 15

Skaitydamas TheEconomist užtikau įdomų grafiką apie nedarbo lygį visame pasaulyje. Lietuva šiame sąraše nėra paminėta, tačiau pagal turimus duomenis nedarbo lygis Lietuvoje sausio mėn. buvo 9,8 proc., tad galime save įsipaišyti iškarto po broliukų – Latvijos. Tuo tarpu Finansų ministerija prognozuoja, kad nedarbas Lietuvoje 2009 metais sieks 13.5%.

Na, o tokio didelio nedarbo priežastys gan aiškios: Krizė… ir viskas tuo pasakyta.

Bal 10

Pavyzdys paimtas iš Amerikos akcijų rinkos, kuri turi šiek tiek ilgesnę gyvavimo, o ir duomenų istoriją.

Per paskutinius 80 metų, investavimas į akcijų rinką vidutiniškai atnešė 10 procentų grąžą. Tuo tarpu kasmetinės grąžos atrodė štai taip: 34, 38, -13, -28, -43, -8, 56, 5, 44, 33, ir t.t.

Tačiau per 80 metų grąža esanti tarp 9% ir 11%, arba artima 10%, buvo tik 2 metus iš 80-ies (10%; 11%).

Prieš investuodami į akcijų fondą būtinai pagalvokite apie tai ir nesitikėti pastovios teigiamos grąžos.

Keletas pastebėjimų:

  1. Jeigu jūs dar esate ganėtinai jaunas, kainų kritimas akcijų rinkoje yra didelis pliusas jūsų ilgalaikėje investavimo strategijoje (žinoma, jeigu tik turite būdų, kaip papildyti investicinę sąskaitą).
  2. Jums dažniausiai nepavyks nuspėti rinkos judėjimo trumpuoju laikotarpiu, tad ir laukiama grąžą neatitiks jūsų lūkesčių. Vidurkiu vadovaukitės tik tuo atveju, jeigu žadate ILGAI išlikti tam tikrame fonde ar rinkoje.
  3. Investavimas tiesiogiai susiejęs su rizika. Net ir investuodami 20-iai metų, dėl netinkamo laiko pasirinkimo (timing), galiausiai galite baigti minuse.
  4. Žmonės investuojantys į fondus ir iki šiol neturėję stop-loss ties -x%, iš nevilties atsiima savo investicijas vos ne žemiausiame taške, vietoj to, kad pasinaudotų kritimu ir taip papildytų inv. vienetų ar akcijų skaičių.
  5. Traders.lt publikuojamų akcijų fondų, tik vienas sugebėjo metus pabaigti pliuse (+0.8%), tuo tarpu 130-ies akcijų fondų vidutinė metinė grąžą buvo lygi -46.23%.

Sėkmės investicijose!