Rgp 27
TEO LT vertinimas
icon1 Justas | icon2 Investavimas | icon4 08 27th, 2009| icon38 Comments »

Pirmadienį akcijų biržą pasiekė žinia, kad Teliasonera, švedų telekomunikacijų bendrovė valdanti Lietuvos, Latvijos, Estijos ir keleto kitų šalių telekomus, nori supirkti visas likusias laisvai plaukiojančias akcijas ir turėti 100 % TEO LT kontrolės (taip pat norima supirkti ir Eesti Telekom akcijas). Pasiūlymas skambėjo neblogai – 1.81Lt. už akciją, kai akcija rinkoje kainavo 29% mažiau arba ~1.4 Lt. Pirma mintis šovusi į galvą, kad akcijų kaina staigiai šaus į viršų, tačiau po jos sekė kiek liūdnesnė mintis, kad būtų tikrai liūdna prarasti pačią likvidžiausią bendrovę mūsų nedidelėje biržoje, kuri nuolat mokėdavo dosnius dividendus, o jų pajamingumas kartais siekdavo ir 10 %. Ši akcija visada buvo ir tikriausiai vis dar yra populiari tarp įvairių vietinių ir užsienio fondų, taip pat ir tarp pavienių didelės rizikos vengiančių investuotojų.

Tačiau pasirodė ir kitokių pranešimų, kuriuose East Capital ir Danske bank teigia, kad siūloma kaina yra per žema ir jie nesiruošia parduoti savo akcijų… Reikia tikėtis, kad jų ir kitų stambesnių investuotojų dalis TEO LT viršys 5%, nes kitaip privalomasis akcijų supirkimas būtų neišvengiamas. Buvo siūloma ieškoti nepriklausomų vertintojų, kurie galėtų įvertinti akcijos kainą. Vieną iš variantų pateikiu žemiau, tiesa, gal nelabai profesionalų :)

Tuo tarpu man pačiam teko vertinti TEO LT naudojantis diskontuotų pinigų metodu (DCF) (vertinimą ruošiau rinkimams į SSE Rygos Investicinio Fondo valdybą). Tai buvo mano pirmasis toks vertinimas, kuomet reikėjo RT
pačiam susikurti modelį (nors excelį ir mėgstu, bet tai užtruko net kelias dienas), subalansuoti „Turtas = Įsipareigojimai + Akcininkų Nuosavybė“, pritaikyti daugiau mažiau logiškas prielaidas pagal kurias kis ateities pinigų srautai iš įvairių sričių (fiksuotas ryšys, internetas, tv, etc…), apskaičiuoti equity beta koeficientą, naudojant Capital Asset Pricing Model (CAPM) modelį surasti svertinio kapitalo kainos vidurkį (ang. WACC – Weighted Average Cost of Capital) ir galiausiai diskontuoti pinigų srautus ir gauti daugiau mažiau tikrą (paremtą savo įsitikinimais) kainą.

Pagrindinės prielaidos buvo sudarytos naudojant istorinius kompanijos duomenis ir tuo pačiu atsižvelgiant į telekomunikacijų perspektyvas šalyje.

  • Pajamos iš fiksuoto ryšio kasmet mažės po 9.7%
  • Pajamos iš interneto ir duomenų centrų kils 16% kasmet, tačiau augimo tempas lėtės
  • Pajamos iš TV paslaugų augs dviženkliu skaičiumi
  • Nusidėvėjimo lygis nekis
  • Dividendų išmokėjimo lygis viršys 100 proc.
Keletas išvadų:
  • Kompanijos P/E santykis yra žemiau OMX-V vidurkio.
  • Grynojo pelno marža – 19.18% (OMX-V vidurkis – 2.74%)
  • P/BV rodiklis mažiau už vienetą.
  • Dividendų pajamingumas: ~10%
Tuo metu (gegužės pabaiga, birželio pradžia) akcijų biržoje TEO LT kaina buvo 1.16Lt, o pagal mano DCF modelį net 2,06 Lt. arba 80% didesnė.
P.S. Įdomų tyrimą apie galimą vidinę prekybą (inside trade) savo tinklaraštyje pateikia kurmis.org.
Rgp 24
Baltijos kelias
icon1 Justas | icon2 Gyvenimas | icon4 08 24th, 2009| icon31 Comment »

Nors esame ir Latvijoje, tačiau tikrai nepamiršome paminėti Baltijos Kelio 20-ečio. Sudalyvavome ir paskutinio kilometro bėgime kartu su visais entuziastingais SSE Riga studentais iš Lietuvos sudainavome „Ant kalno mūrai“, „Trys milijonai“ ir dar kelias kitas dainas. Paklausėme prezidentės kalbos, kartu padainavome himną, kuris mums kažkodėl tai vėlavo (lagino) :), pozavome daugybei fotografų, net patekome į neaiškią „Baltijos kelio“ knygą, galbūt atsidursime ir kuriame nors dienraštyje, ar internetiniame žinių portale, pasilabinome su Antanu Valioniu, sportišku Lietuvos ambasadoriumi ir kitais narsiais bėgikais iš Lietuvos.

Vienybė, laivė, himnas, 650 arba 595 km, trys Baltijos šalys, 1989m. Rugpjūčio 23d., žmonių grandinė – tai Baltijos Kelias !

Tiek ilgai fotografavomės, kad net ir pašalinis žmogelis prisijungė :)

Rgp 21

Vakar FT.com pristatė interaktyvią finansinę orų prognozę – tai Europos šalių žemėlapis su realiojo bendrojo vidaus produkto (BVP) duomenimis. Pasirinkę norimą šalį gausime dviejų metų realųjį metinį (y-o-y) BVP augimą ir ateities augimo/smukimo prognozę ateinantiems metams. Patenkinant smalsumą galite pasirinkti kelias datas ir palyginti kaip skyrėsi prognozuojamas BVP (tiesa, galima rinktis tik Balandžio ir Birželio mėn.).

Ties Lietuva šiuo metu kabo debesėlis su perkūnija, kuris simbolizuoja neaiškią ekonominę padėtį, o mūsų šalies 2009 metų realus BVP turėtų susitraukti 11%, o 2010: -4.7%. Tuo tarpu Latvijoje prognozuojamas dar didesnis kritimas – minus 13,1%. Išbandyti patys galite paspaudę ant paveikslėlio…

Jeigu kam nors iškyla klausimas, kokio velnio dedu nuorodas į visokias tokias interaktyvias programėles, tai atsakymas paprastas – man retkarčiais patinka „pažaisti“ su tokiomis programėlėmis, tad galbūt ir skaitytojams patiks ;) O kai turėsiu laiko sudėliosiu teisingus tag’us ir viską sudėsiu į vieną įrašą ar padarysiu atskirą puslapį.

Rgp 5
Praktika Nasdaq OMX
icon1 Justas | icon2 Gyvenimas | icon4 08 5th, 2009| icon311 Comments »

Vasara įpusėjo, o aš ne per seniausiai pabaigiau atlikinėti praktiką nacionalinėje akcijų biržoje, arba dar kitaip žinomą kaip NASDAQ OMX Vilnius. Ir galiu pasakyti, kad gavau tikrai neįkainojamos patirties, tiek analizuojant įmones, tiek besijaučiant korporacijos dalimi. Vis tik džiugu, kad vienas iš SSE Rygos reikalavimų – vasaros praktiką, kas savaime reiškia, kad studentai patys turi susirasti bendrovę, kurioje norės praktikuotis, sudalyvauti atrankoje ir panašiai.

Tad praėjęs atrankos procesą, buvau pakviestas atlikti praktiką NASDAQ OMX’e (ankščiau vadinama – Vilniaus vertybinių popierių birža (VVPB)). Praktika truko nei ilgai, nei trumpai – vieną mėnesį, kurio metu teko analizuoti įmones pagal įvairiausius kriterijus.

Gaila, kad nepavyko pabendrauti su visu kolektyvu ir padiskutuoti apie jų patirtį akcijų biržoje, bei kitas tiesiogines jų pareigas. Man gi viskas įdomu :)

O čia pateiksiu paragrafą, apibūdinantis eilinę darbo-praktikos dieną (vėliau ir pačiam bus įdomu paskaityti:) : atsikeli anksti ryte ir atlieki visas būtinas procedūras ir rutinas, apsivelki marškinius, bandai priderinti kaklaraištį ir patrauki į artimiausią viešojo transporto stotelę. Tave ten dažniausiai pasitinka minios akių, kurios nužiūrinėja nuo galvos iki kojų, ir turbūt mintyse galvoja: „…kas per bankininkas/makleris/bankrutavęs verslininkas važinėja viešuoju transportu…“. Apie 9h būni ofise, iš kurio atsiveria nepaprastai gražus vaizdas į Neries vingį (na beveik… šiek tiek užstoja gretimas dangoraižis:]), pasiruoši darbo priemones, apsirūpini kava, vandeniu ar dar kokiu nors skysčiu ir po pusvalandžio kimbi į darbą. Paanalizuoji įmones, ir staiga ateina pietų metas, kada arba eini į artimiausią ir pigiausią VKK valgyklą (kurioje, beje, susirenka daugybė kostiumuotų ir kaklaraiščiuotų darbuotojų), kur už 7-10 litų jau gali normaliai pavalgyti, arba eini su draugais ar kitais praktikantais papietauti į kurį nors restoraną, siūlantį akcijų:). Na, o grįžus vėl laukia tas pats darbas ir sumušus penktai valandai tenka pasakyti „Geros dienos“ ir keliauti namo.

O trumpai, praktika man leido:

  • Labiau susipažinti su NASDAQ OMX Vilnius ir jos funkcijomis
  • Geriau pažinti listinguojamas kompanijas
  • Greitai susirišti kaklaraištį, ir net keliais būdais ;)
  • Kasdien oficialiai vaikščioti ir stebėti žmonių reakcijas (stotelės atvejis)
  • Pajusti parduotos vasaros skonį…
  • Mėgautis ribotu miegu
Taip pat atrinkau dar kelias įdomesnes citatas, gaila, kad per vėlai pradėjau jas rinkti:
  • According to the suspicion, the Company gave through the person of a member of the Management Board a gift coupon of EEK 25 thousand and a book to an official for proceedings with 7 detailed plans/building permits. …Management is on the position that the Company has followed the applicable laws of the Republic of Estonia and good industry practices.
  • „Ships repair took 193 days longer than it was planned. Repairs in Ukraine was cheaper, yet, was not justified in essence…“
  • „Despite the unfavourable developments in external markets the increase in exports held relatively firm thanks to the competitive advantage of the Baltic states region…“ galbūt su ironija, o galbūt mes vis dar konkurencingi.
  • „All shares are freely negotiable on the stock exchange“ – puiki alternatyva šitam sakiniui „Akcijos yra prekiaujamos akcijų biržoje“
Užbaigiant, norėčiau paagituoti visus motyvuotus studentus kitais metais pasiieškoti praktikos, net jeigu ji ir nėra mokama ar privaloma jūsų universitete. Patirtis (vienokia ar kitokia) – garantuota! :)
P.S. Kartą bedirbdami su kolege aptikome pranešimą „NASDAQ OMX named Company of the Year by Forbes„, nors čia labiau ir taikytina Amerikai, tačiau ir tai praskaidrino rytą :)