Atsitiktinis akcijų portfelis / Eksperimentas Nr.1

Finansų metu teko skaityti įrašą apie Rusijoje įvykusį eksperimentą, kurio metu bedžionės suformuotas akcijų portfelis per metus sugeneravo net 194% grąžą, kai tuo tarpu indeksas uždirbo „tik“ 109%, o dar prieš kelius metus „Pinigų karta“ pasitelkė katiną į pagalbą ir suformavo akcijų portfelį, kuris, jeigu gerai pamenu, taip pat sugebėjo aplenkti atitinkamą rinkos indeksą.

Po tokių naujienų nusprendžiau atlikti eksperimentą ir atsitiktiniu būdu suformuoti 2 akcijų portfelius. Pirmasis – vien tik iš Lietuvos akcijų biržos, o antrasis sudarytas iš visų akcijų esančių Baltijos šalių biržose. Akcijos parinktos atsitiktinai, o preliminarus sąrašas buvo sudarytas pagal dažniausią apyvartą per metus sugeneravusias akcijas – top 20 (LT) ir top 30 (visų šalių). Akcijų įsigijimo kaina lygi Kovo 1d. atidarymo kainai.

Koks šio ekspermento tikslas ? Pabandyti aplenkti indeksą neįdėjus pastangų analizuojant įmonių rezultatus. Žinoma, net jeigu indeksas ir bus aplenktas, negalima nuvertinti ir sugebėjimo faktoriaus, kuris galėtų padėti aplenkti indeksą metus iš metų, tačiau dažniausiai vidutinis investuotojas nesugeba aplenkti rinkos. O kad šis faktorius egzistuoja, puikiai parodo Yale universiteto Endowment fondas, kuris per 25 metus sugeneravo kasmetinę ~17% grąžą, kai tuo tarpu S&P 500 uždirbo tik ~12%; be to, Yale’s portfelio kintamumas (volatility), buvo 30% mažesnis.

Taigi, atrinktos akcijos į Lietuvišką portfelį:

  • Lifosa (LFO1L)
  • Klaipėdos Nafta (KNF1L)
  • Snoras (SRS1L)
  • Rokiškio Sūris (RSU1L)
  • Panevižio Statybos Trestas (PTR1L)
  • Lietuvos Laivinikystės Kompanija (LLK1L)

Akcijos patekusios į Baltijos šalių portfelį (deja, tarp top30 nebuvo nei vienos latviškos akcijos):

  • Ūkio Bankas (UKB1L)
  • Panevižio Statybos Trestas (PTR1L)
  • Tallina Kraubamaja (TKM1T)
  • Olympic Entertainment Group (OEG1T)
  • Merko Ehitus (MRK1T)
  • Lietuvos Jūrų Laivininkystė (LJL1L)
  • Norma (NRM1T)

Atnaujintus  grąžos, kintamumo ir kitus duomenis su grafiku skelbsiu kas keli mėnesiai, o eksperimento preliminarus laikas – metai.

Susiję įrašai

4 Responses

  1. kafka Says:

    O jei pazvelgsime is statistines puses? Yra 50 % sansas, kad atsitiktinai parinktas portfelis parodys didesne graza nei indeksas. Ir? Ar tai itikina, kad bezdzionele generuoja alpha? Manes tai ne. Tiesiog spaudai reikia skandalo ir voila – turim. Isivaizduoja kiek buvo atlikta panasiu tyrimu, buvo gauti rezultatai, kuriuose random() rezultatai buvo mazesni nei indeksas, bet apie tai niekas nekalba ;)
    p.s. paprasciau pasirasyti backtest’a ir su exceliu viska pratestuoti, nei laukti metus laiko :D

  2. Justas Says:

    Manęs irgi neįtikina, kad bedžionė generuoja alpha, bet tikiu kad dauguma investuotojų sugeneruoja mažesnę grąžą nei indeksas, vietoj to, kad tiesiog investuotų į jį.

    Metus laukti įdomiau, nei prabacktestinti ir iškarto turėti rezultatus :)))

  3. mda Says:

    dar vienas pavyzdys to, kad visko nesuplanuosi ir nesuskaiciuoti matematinemis formulemis, nes per mazai reiksmiu dideliam skaiciui kintamuju. cia kaip tame posakyje: jeigu lemta nuskesti, tai autoavarijoje nezusi. kita vertus ko yra is ties vertas visu tu zmoniu darbas, kuri sudarineja portfelius.

  4. DanieliusV Says:

    Cituoju: Yra 50 % sansas, kad atsitiktinai parinktas portfelis parodys didesne graza nei indeksas.

    Tas 50% atsiradus pirmoms naujienoms iškarto sumažėja\padidėja.
    Šiaip įdomu kaip klostysis, aš irgi dariau tokį eksperimentą kai atsitiktinai pasirinkau tris kompanijas:
    KNF1L +18,24 %
    NRM1T +40,02 %
    ZMP1L +51,82 %
    Rezultatai po 3 mėn. :)
    NRM1T

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.