Facebook akcijų vertinimas

Šių metų rugsėjo mėnesio pabaigoje žiniasklaidoje pasirodė naujiena, kad socialinis tinklas „Facebook“ galėtų būti vertas 33 mlrd. dolerių, vienam investuotojui įsigijus nedidelį akcijų paketą, mokant po 76 dolerius už akciją. Norėdamas uždirbti iš tikimo akcijų kainos kilimo po pirminio viešojo siūlymo (ang. IPO), investuotojas nusprendė įsigyti Facebook akcijų dar prieš įvykstant IPO, kuris turėtų būti įgyvendintas ne anksčiau 2012-ųjų metų ir tik kompanijai sėkmingai įgyvendinus savo finansinius tikslus. Tačiau man iškilo klausimas, ar tai nebus aukščiausia kaina mokėta už Facebook akcijas kelerių metų bėgyje?

Skelbiama, kad Facebook turi virš 500 mln. vartotojų, o  kompanijos metinės pajamos 2009 m. siekė ~800 mln. dolerių. Kadangi kompanija nėra įtraukta į akcijų biržos sąrašus, ji neprivalo viešai paskelbti savo finansinių ataskaitų, tad tikslūs skaičiai žinomi tik jos darbuotojams, kurie, beje, ir pardavinėja savo akcijas.

Remiantis panašia veikla užsiiminėjančių  kompanijų finansiniais duomenimis, kompanijos „Facebook“ pelno marža turėtų siekti apie 15% (Google – 27%, Yahoo – 12%, AOL – 7%), o tai reikštų 120 mln. dolerių pelną (2009 metais).  Naudojant šiuos duomenis, paskaičiavau kelis santykinius vertinimo rodiklius. P/S (akcijų kainos/pardavimų) santykis būtų lygus 41.25 (Google – 6.7, Yahoo – 3, AOL – 0.8), o P/E (akcijų kainos/pelno) santykis viršytų net 275 (Google – 25, Yahoo – 32, AOL -10.4). Ar racionalus investuotojas ryžtųsi investuoti į kompaniją su P/E 275 ? Nors Facebook ir auga milžiniškais tempais ir ateityje turėtų pasiekti didesnius pardavimus bei aukštesnę pelno maržą, tačiau abejoju, ar toks kompanijos vertinimas gali garantuoti teigiamą investicijų grąžą ateityje.

Ir pagaliau retorinis klausimas, kurį vertėtų sau užduoti prieš dalyvaujant IPO: kodėl didelės, pelningos ir perspektyvios bendrovės savininkai norėtų dalintis pelnu su kitais?  Jeigu Facebook veikla yra itin pelninga, tai lėšų investicijoms turėtų pakakti iš įmonės uždirbamo pelno, o susidariusį trūkumą galima pigiau padengti pasiskolinant iš kapitalo rinkų (o galbūt reikia lėšų dideliam įsigijimui?). Viešumo argumentas čia irgi neturi didelės reikšmės, nes kompanija ir taip gerai žinoma.  Akcijų likvidumas ir esančių akcininkų noras dalinai/pilnai pasitraukti ? Galbūt, nors antrinėje akcijų rinkoje (ang. secondary market) Facebook akcijomis prekiaujama. Žinoma, ganėtinai mažomis apyvartomis ir smarkiai išpūstomis kainomis, nes susidariusi didelė paklausa, o pasiūlos kaip ir nėra.

Susiję įrašai

7 Responses

  1. praeivis Says:

    Aš tai Facebook akcijų tikrai nepirkčiau, nes jau kas kas, o FB darbuotojai ir pagrindinis akcininkas tikrai mato kas vyksta. Nesakau, kad FB užsilenks greitai ir netikėtai, bet tai nėra ilgalaikė ir patikima investicija. Kaip mažai kas beprisimena MySpace, taip ir FB bus pakeista kažkuo kitku. Jeigu savininkas skuba į akcijų biržą, matomai pelnas darosi mažesnis nei išlaikymas, ar bent jau pastebima tokia tendencija.

  2. 123 - nematomaranka.lt Says:

    Listinguoti FB akcijas skatina ir mokestinės lengvatos, kurios gaunamos mokant atlyginimus akcijų opcionais.

  3. Justas Says:

    Praeivi,
    Jeigu kompanijos pelnas mažėja, tai bėgti į akcijų biržą jau būtų per vėlu, nes investuotojai nėra kvaili – pastebės mažėjantį pelną ir gali lengva ranka praleisti šią investiciją. O darbuotojai gali pardavinėti ir dėl kitų priežasčių: apyvartinių pinigų trūkumas, diversifikavimas (atlyginimas ir turto laikymas viename krepšyje)…

    123,
    Gal galėtum plačiau pakomentuoti apie mokestines lengvatas?

  4. praeivis Says:

    Neturiu supratimo apie akcijų biržas, bet negi tikrai investuotojai nekreips dėmesio į FB akcijas, netgi išvydę mažėjantį FB pelną? Galbūt aš neteisus ir investuotojai nepasiduoda bandos jausmus nesigilindami į perspektyvas. Nors manau yra buvę ne vienas pavyzdys praeityje, kai investuotojai sukišo pinigus ir į kur kas mažiau perspektyvius bet garsius projektus. Ar ne? :)

  5. Jonas Says:

    Iš Facebook darbuotojų pusės galimybė parduoti dalį savo akcijų – geras variantas, ypač norint išskaidyti riziką. Norėdami galės gautus pinigus pasidėt į mažesnės rizikos priemones nei akcijos.

    Iš investuotojų pusės, manau, bus daug išpūsto susidomėjimo vien dėl populiaraus vardo ir tapatinimo su Google, eBay ar kita interneto kompanija. O ilguoju laikotarpiu, augant smartphonų ekranų dydžiams ir populiarumui, manau, Facebook sugalvos kaip tai monetizuoti ir tai atsispindės akcijos kainoje.

  6. Pjeras Says:

    Šiek tiek informacijos čia:
    http://vz.lt/4/straipsnis/2011/01/03/Facebook_sulauke_500_mln__USD_investicijos

  7. Justas Says:

    Net ir sita investicija neitikina manes pakeisti nuomones apie FB vertinima. Ar visi jau pamirso apie dot com laikus, kuomet kompanijos pritraukdavo milijonus vien savo pazadais apie ateities pelnus? Deja, daugumai to pelno ir nepavyko pasiekti. Nesakau, kad taip bus ir FB, bet tendencijos rodo, kad internetiniu kompaniju populiarumas smarkiai auga, taciau ar jos sugebes uzdirbti atitinkancia graza? O griztant prie Goldman investicijos, ji turi ir kitu tikslu, o ju praeities darbeliai puikiai aprasyti apacioje esancioje nuorodoje.

    http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/mediatechnologyandtelecoms/digital-media/8237729/Goldman-ties-up-Facebook-ready-for-fresh-dotcom-boom.html

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.